Rachel is Australia bound

Aber RC track cyclist and club coach, Rachel James has been selected to represent Team Wales at The Commonwealth Games in a few weeks time. 

Rachel is one of 4 riders with connections to the club.  Pete Kibble and Manon Lloyd were members a few years ago and Ellie Coster’s little brother attends sessions every Saturday morning.  

Image result

Team Wales comprises:

Aquatics: Jazz Carlin, Xavier Castelli, Georgia Davies, Kathryn Greenslade, Aidan Heslop, Calum Jarvis, Daniel Jervis, Ellena Jones, Harriet Jones, Alex Rosser (para), Beth Sloan, Alys Thomas, Jack Thomas (para), Chloe Tutton, Harriet West.

Athletics: Hollie Arnold (para), Rowan Axe, Olivia Breen (para), Rebecca Chapman, Melissa Courtney, Andrew Davies, Bethan Davies, Seren Bundy Davies, Caryl Granville, Dai Greene, Ben Gregory, Dewi Griffiths, Josh Griffiths, Jonathan Hopkins, Beverley Jones (para), Caryl Jones, Morgan Jones (para), Osian Jones, Rhys Jones (para), Elinor Kirk, James Ledger (para), Heather Lewis, Tom Marshall, David Omoregie, Carys Parry-Evans, Sally Peake, Ieuan Thomas.

Boxing: Rosie Eccles, Billy Edwards, Lynsey Holdaway, Kyran Jones, Sammy Lee, Mickey McDonagh, Lauren Price.

Cycling: James Ball (para), Elinor Barker, Rhys Britton, Eleanor Coster (younger brother is a member of Aber RC), Scott Davies, Sam Harrison, Joe Holt, Ciara Horne, Rachel James (Aber RC), Dylan Kerfoot-Robson, Pete Kibble (Ex Aber RC), Manon Lloyd (Ex Aber RC), Zachery May, Jon Mould, Lewis Oliva, Daniel Pearson, Dani Rowe, Luke Rowe, Ethan Vernon, Stephen Williams.

Lawn bowls: Anwen Butten, Laura Daniels, Stephen Harris, Jonathan Hubbard (para), Raymond Lillycrop (para), Gilbert Miles (para), Ross Owen, Daniel Salmon, Jess Sims, Caroline Taylor, Julie Thomas (para), Jonathan Tomlinson, Pauline Wilson (para), Emma Woodcock, Marc Wyatt.

Shooting: Craig Auden, Mike Bamsey, Sian Corish, Coral Kennerley, Ben Llewellin, Gareth Morris, David Phelps, Chris Watson, Mike Wixey, Sarah Wixey.

Squash: Peter Creed, Tesni Evans, Joel Makin, Deon Saffery.

Table Tennis: Charlotte Carey, Anna Hursey, Joshua Stacey (para), Chloe Thomas.

Triathlon: Iestyn Harrett, Liam Lloyd, Olivia Mathias, Non Stanford.

Weighlifting & Powerlifting: Seth Casidsid, Gareth Evans, Sean Gaffney (para), Tayla Howe, Laura Hughes, Catrin Jones, Holly Knowles, Harry Misangyi, Joshua Parry, Nerys Pearce (para), Faye Pittman, Hannah Powell, Jordan Sakkas, Nathan Stephens (para), Rhodri West, Christie Williams.

Wrestling: Kane Charig, Curtis Dodge.

Best wishes to all.

Posted in Uncategorised

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*